Centrum Algatech

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. - vědecké pracoviště Třeboň

Poster Session ´22

Čtvrtek, 22. května 2022. Právě probíhá první Poster session postdoktorandů a studentů centra ALGATECH. Vystaveno je dvacet dva posterů, které se týkají výzkumu mikrořas. Toto setkání prezentuje to nejlepší z algologické komunity z celého světa působící v Mikrobiologickém ústavu AV ČR - Centru ALGATECH v Třeboni.

 

 

Napsali o nás

Neviditelná potravina - o mikrořasách a cenných látkách v nich v Mladé frontě DNES

 

 

O mikrořasách se studenty SŠVR

Střední škola rybářská a vodohospodářká patří mezi nejlepší školy svého druhu v České republice. Připravuje jak rybářské praktiky, tak budoucí vodohospodáře. Součástí výuky jsou i základy akvakultury, akvaponie a biotechnologie. Je již dobrou tradicí, že budoucí specialisté na chov ryb a vodní hospodářství se seznamují s mikrořasami, které v přírodě fungují jako primární producenti a mají uplatnění rovněž v biotechnologii cenných látek. A právě dnes navštívili Centrum ALGATECH, aby se seznámili s mikrořasami a jejich využitím, například v projektu Interreg_AT_CZ #Algae4Fish

 

Aplikační laboratoř Centra ALGATECH

Naše Aplikační laboratoř řasových biotechnologií nabízí své služby a spolupráci také prostřednictvím Databáze technologii AV ČR
https://techtransfer.cas.cz/database/products/174?lang=CS

Studenti českobudějovického gymnázia se seznámili s mikrořasami

Doba přijímacích zkoušek znamená pro ostatní studenty středních škol výlety a exkurze. Třeboňský Mikrobiologický ústav AV ČR – Centrum ALGATECH se stalo cílem studentů bilingvního česko-španělského studia českobudějovického Biskupského gymnázia Jana Nepomuka Neumanna. Během exkurze ke svému překvapení zjistili, že makroskopické mořské i mikroskopické řasy je v životě obklopují každý den. Látky z řas jsou totiž součástí potravin, kosmetických produktů, barevných papírů i otiskovacích hmot na zuby, jsou zodpovědné za barvu lososů i akvarijních ryb a nori suši je do tenkých řasových plátků zabalené.

S historií využívání řas člověkem, s cennými látkami a s konečnými produkty obsahujícími „něco z řas“ je seznámil dr. Lhotský v přednášce „Řasy na vidličce“. Součástí řasového povídání bylo i představení aplikovaných projektů AV21 Potraviny pro budoucnost, MultiStream Horizon 2020 nebo česko-rakouského Interregu v podobě projektu Algae4Fish. Exkurze na pracoviště Akademie věd se velmi líbila i profesorovi španělštiny, fyziky a chemie, Nabilu El Jaber Vazdekisovi. Sám totiž několik let v Centru Algatech MBÚ pracoval a vrátil se tak na místo svých vědeckých činů.

Interreg AT-CZ ALGAE4FISH

Video k projektu bylo právě zveřejněno na kanálu YouTube! Specifické mikrořasy se používají v potravním řetězci candáta ke zlepšení vývoje mozku plůdků těchto ryb.

Více ke shlédnutí zde

Mikrořasy v interiérovém designu

Natáčení filmu v Mikrobiologickém ústavu AV ČR - Centru ALGATECH v Třeboni jako součást velmi zajímavé spolupráce architektů, designérů, biologů a algologů. Projekt s názvem "Biotopia" se snaží implementovat kultivaci mikrořas do interiérového designu. Závěsná reliéfní konstrukce včetně baněk s mikrořasou Chlorellou bude představena ve Wallenrodu v Bratislavě na Slovensku.


 

O řasách a jejich přínosu pro moderní technologie

O současném stavu a potenciálu přínosu řas pro energetiku i moderní technologie mluvil v podcastu Energie bez emisí Antonín Střížek z Mikrobiologického ústavu AV ČR - Centra ALGATECH v Třeboni.

Více k poslechu zde
 

MBÚ AV ČR Třeboň plně stojí za Ukrajinou

Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR - Centrum ALGATECH v Třeboni plně stojí za Ukrajinou. Podporuje její boj za svobodu, demokracii a dodržování lidských práv. Odsuzuje akt agrese a invazi Ruské federace vůči mírumilovné zemi, jakou Ukrajina bezesporu je. Děkujeme všem našim kolegům, kteří se rozhodli v tomto bezprecedentním válečném konfliktu osobně angažovat a  pomoci finančně, materiálně nebo nabídli ubytování ukrajinským ženám a jejich dětem. Věříme pevně, že Ukrajina svou svobodu a nezávislost uhájí.

Lidé v Evropské unii mohou konzumovat nové druhy mikrořas zásluhou českých vědců

Ministerstvo zemědělství ČR po několikaměsíčním řízení se všemi členskými zeměmi EU rozhodlo, že další vybrané druhy mikrořasy Chlorella je možné konzumovat bez zdlouhavé registrace. Toto rozhodnutí platí pro celé území Evropské unie. Ministerstvo vycházelo z výsledků mnohaletých výzkumů Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Více v tiskové zprávě

Nejlepší článek v Science: objev s účastí českých vědců

Mezinárodní tým zahrnující i české výzkumníky z Českých Budějovic a Třeboně získal od Americké asociace pro rozvoj vědy prestižní Cenu Newcomba Clevelanda za nejlepší výzkumný článek nebo zprávu ve vědeckém časopise Science.

Tisková zpráva

Zásadní posun pro využití fotosyntézy

ČEŠTÍ VĚDCI POPSALI, JAK ZÁHADNÉ BAKTERIE Z LABUTÍHO JEZERA ZACHYCUJÍ SLUNEČNÍ ENERGII
Mezinárodnímu týmu v čele s českými mikrobiology se podařilo popsat unikátní aparát, jimiž zvláštní bakterie z jezera v poušti Gobi zachytávají sluneční světlo. Výzkum naznačil, jak se tento
aparát v průběhu miliard let vývoje utvořil. Objev může přinést zásadní posun pro využití fotosyntézy pro mikroorganismy, které sluneční záření neumějí zpracovat.

Tisková zpráva
 

Nový prototyp z Třeboně

Prototyp kultivačního zařízení na mikrořasy byl v rámci projektu Interreg AT-CZ předán k testování rakouským partnerům - Spolkovému úřadu pro vodní hospodářství (BWA) a společnosti BEST GmbH.

Propagační video z předání prototypu můžete shlédnout zde

MBÚ na EXPO 2020

Mikrobiologický ústav reprezentuje Akademi věd České republiky na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji svým stálým exponátem ALGA OASIS, který umělecky ztvárňuje model fotobioreaktoru pro pěstování řas.

Podívejte se na nové video

Zachrání nás jednou řasy?

Nový podcast na CZECHDESIGN na téma rostlin budoucnosti a exponátu na světové výstavě Expo s designérem Michalem Kohútem a biologem Antonínem Střížkem z Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni si můžete poslechnout zde

Foto: Michal Hančovský

LHC-like proteiny a ochrana fotosyntetického aparátu rostlin

Pro rostliny je světelné záření jediným zdrojem energie pro veškeré jejich životní funkce. Přeměnu světelného záření na formy energie využitelné rostlinou buňkou zajišťuje fotosyntéza, což je komplexní biochemický proces, který probíhá na složitých proteinových strukturách (fotosystémech) uvnitř rostlinných organel, chloroplastů.  Fotosystémy potřebují nepřetržitý přísun světelné energie a jsou proto obklopené tzv. světlosběrnými komplexy, které pohlcují světlo a absorbovanou energii předávají fotosystémům ke zpracování. Světlosběrné komplexy, známé pod zkratkou LHC (Light Harvesting Complexes), tedy plní roli jakýchsi mikroskopických solárních panelů, které ovšem disponují řadou unikátních vlastností. V případě, že je absorbované energie příliš a hrozí tak poškození fotosystémů, LHC dokáží velkou část absorbované energie přeměnit na teplo, a tak se jí bezpečně zbavit. LHC proteiny jsou v zelených částech rostlin velmi hojné a lze je bez velkých obtíží izolovat. V mnohem nižším množství jsou v rostlinách přítomné proteiny příbuzné k LHC (takzvané LHC-like proteiny). Funkce těchto proteinů je téměř neznámá; nicméně je zjevné, že se neúčastní světlosběrných procesů, ale nějakým způsobem ochraňují fotosyntetický aparát před poškozením nadměrnou ozářeností.  

Vědecké týmy doc. Romana Sobotky z Centra Algatech v Třeboni a prof. Tomáše Polívky z Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity publikují v těchto dnech článek v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, popisující detailní analýzu rostlinných LHC-like proteinů. Celý abstrakt k článku zde    Článek v časopise Nature Communications

Cenné látky z mikrořas

Nové video o tom, jak se z řas a sinic získávají cenné látky Vám objasní kolegové z Laboratoře řasové biotechnologie zde

Řasy na EXPO 2020 v Dubaji

Prvního října se pro veřejnost otevřely brány světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji. Mikrobiologický ústav AV ČR a Centrum ALGATECH  v Třeboni se v rámci Českého pavilonu na výstavě prezentují exponátem Alga Oasis (www.algaoasis.com), abstraktním skleněným bioreaktorem, který tvarem připomíná palmu. Symbolizuje možnosti mikrobiálních, zejména řasových biotechnologií. Navrhl a zhotovil jí výtvarník Michal Kohút. Téměř čtyři metry vysoký exponát ze skleněných trubek se rozsvěcí se setměním. Na kruhovém prstencovém panelu je symbolicky, pomocí podsvícených piktogramů znázorněna fotosyntéza a její význam pro život a možné využití řasových biotechnologií. Více informací o naší účasti si můžete přečíst zde

 

 

 

 

62. konference České algologické společnosti

V září se v Mikrobiologickém ústavu AV ČR - Centru ALGATECH v Třeboni uskutečnila 62. konference České algologické společnosti pod pracovním názvem ALGOSPOL. Od pondělí 13. do středy 15. září se u osmi přednáškových panelů zaměřených na fyziologii, ekologii a taxonomii řas a sinic, dále na aplikovanou algologii a bioaktivní látky z řas a sinic sešlo celkem 52. vědeckých pracovníků a studentů z České republiky. Více informací o akci najdete zde

 

 

Noc vědců 2021 v Třeboni skončila

Noc vědců 2021 Třeboň v Mikrobiologickém ústavu AV ČR - Centru ALGATECH v Třeboni skončila v pátek 24. 9. v noci, úderem třiadvacáté hodiny. Naši vědeckou show a komentované prohlídky interiérů centra navštívilo celkem 148 návštěvníků všech věkových kategorií. Nesmírně nás potěšilo nejen to, ale i nadšené ohlasy návštěvníků! Děkujeme všem, kteří jste se na akci podíleli i Vám všem, kteří jste k nám zavítali! heart Zde můžete shlédnout i krátké video o tom, jak Noc vědců v našem centru probíhala.

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout