Centrum Algatech

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. - vědecké pracoviště Třeboň

VĚDA PRO VEŘEJNOST

V roce 2014 se v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky – Centru Algatech v Třeboni zrodil nápad uspořádat popularizační vědeckou přednášku pro širokou veřejnost. Světlo světa tak spatřil měsíční cyklus popularizačních přednášek „Vědecké čtvrtky“. Přednášky, které se uskutečňovaly v konferenční místnosti třeboňského MBÚ AV ČR, měly za úkol představit a přiblížit výsledky vědecké práce široké veřejnosti a zvýšit tak úroveň obecné vzdělanosti. V neposlední řadě bylo jejich cílem podnítit zájem studentů různých oborů o představované vědní disciplíny. V roce 2016 nabyla návštěvnost přednášek takové míry, že bylo třeba začít řešit prostory, kde by se přednášky dále uskutečňovaly. Kapacita konferenční místnosti ústavu na Opatovickém mlýně již nestačila. Byla proto sjednána dohoda o poskytnutí prostor s Gymnáziem Třeboň a od té chvíle popularizační přednášky úspěšně probíhají v jeho aule. 

PRÁVĚ PŘIPRAVUJEME PŘEDNÁŠKU

Až se zima zeptá… (o strategiích rostlin, jak přezimovat). Co znamenají teplejší a sušší léta pro život rostlin? Co vůbec dělají rostliny v zimě? Abychom mohli zodpovědět tyto otázky, musíme nahlédnout do rostlinného podzemí.

Prof. RNDr. Jitka Klimešová, CSc., působí jako vědecká pracovnice Botanického ústavu AV ČR, na jehož třeboňském pracovišti v současnosti vede Oddělení experimentální a funkční morfologie. Příležitostně přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy či na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Celoživotně se věnuje studiu klonality a morfologie rostlin. Společně s kolegy sbírá rostlinný materiál po celé střední Evropě a vytváří unikátní databázi znaků, které se týkají klonálního růstu a vegetativní regenerace rostlin – oddenků, šlahounů, pupenů apod. Prof. Klimešová se též zabývá ekologií vyšších rostlin v polárních oblastech, v rámci výzkumu pobývala na České arktické výzkumné stanici Josefa Svobody na norských Špicberkách.

Přijďte si poslechnout přednášku. Ve středu 29. listopadu 2023 v 17:00 se na Vás budeme těšit v aule třeboňského gymnázia.

Kapacita sálu je 130 osob. Přednáška je bezplatná. Kontakt: Marie Pokorná, Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i. - Centrum Algatech, +420 602 590 339.

 

 

Uskutečněné přednášky 2023

 

Uskutečněné přednášky 2022

 

2021


2020


 

2019
 

 

  

2018


 

 

HISTORIE

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout