Centrum Algatech

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. - vědecké pracoviště Třeboň

VĚDA PRO VEŘEJNOST

V roce 2014 se v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky – Centru Algatech v Třeboni zrodil nápad uspořádat popularizační vědeckou přednášku pro širokou veřejnost. Světlo světa tak spatřil měsíční cyklus popularizačních přednášek „Vědecké čtvrtky“. Přednášky, které se uskutečňovaly v konferenční místnosti třeboňského MBÚ AV ČR, měly za úkol představit a přiblížit výsledky vědecké práce široké veřejnosti a zvýšit tak úroveň obecné vzdělanosti. V neposlední řadě bylo jejich cílem podnítit zájem studentů různých oborů o představované vědní disciplíny. V roce 2016 nabyla návštěvnost přednášek takové míry, že bylo třeba začít řešit prostory, kde by se přednášky dále uskutečňovaly. Kapacita konferenční místnosti ústavu na Opatovickém mlýně již nestačila. Byla proto sjednána dohoda o poskytnutí prostor s Gymnáziem Třeboň a od té chvíle popularizační přednášky úspěšně probíhají v jeho aule. 

PRÁVĚ PŘIPRAVUJEME PŘEDNÁŠKU

JAK FUNGUJE LIDSKÝ MOZEK A CO TO ZNAMENÁ PRO VÝUKU?

Většina lidí si představuje lidský mozek jako výkonný počítač, který provede složité výpočty, aby zjistil, jak pohnout svaly a chytit přilétající míč. Ve skutečnosti je lidský mozek kvůli stavbě neuronů příliš pomalý, aby něco podobného stihl. Funguje spíše jako paměťový systém, který pro každou situaci jen najde dříve nacvičený program a pošle ho do svalů. Co to znamená pro výuku a pro učení obecně?

 Mgr. Martin Krynický je učitelem matematiky a fyziky na gymnáziu v Třeboni a autorem elektronických učebnic matematiky a fyziky na serveru www.realisticky.cz. V letech 2021-2023 byl předsedou Národního kabinetu Matematika a její aplikace.

 

Budeme se na Vás těšit 19. června 2024 v 17:00 v aule třeboňského gymnázia. Kapacita sálu je 130 osob. Přednáška je bezplatná. Kontakt: Marie Pokorná, Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i. - Centrum Algatech, +420 602 590 339.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uskutečněné přednášky 2024

 

Uskutečněné přednášky 2023

 

Uskutečněné přednášky 2022

 

2021


2020


 

2019
 

 

  

2018


 

 

HISTORIE

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout