Centrum Algatech

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. - vědecké pracoviště Třeboň

VĚDA PRO VEŘEJNOST

V roce 2014 se v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky – Centru Algatech v Třeboni zrodil nápad uspořádat popularizační vědeckou přednášku pro širokou veřejnost. Světlo světa tak spatřil měsíční cyklus popularizačních přednášek „Vědecké čtvrtky“. Přednášky, které se uskutečňovaly v konferenční místnosti třeboňského MBÚ AV ČR, měly za úkol představit a přiblížit výsledky vědecké práce široké veřejnosti a zvýšit tak úroveň obecné vzdělanosti. V neposlední řadě bylo jejich cílem podnítit zájem studentů různých oborů o představované vědní disciplíny. V roce 2016 nabyla návštěvnost přednášek takové míry, že bylo třeba začít řešit prostory, kde by se přednášky dále uskutečňovaly. Kapacita konferenční místnosti ústavu na Opatovickém mlýně již nestačila. Byla proto sjednána dohoda o poskytnutí prostor s Gymnáziem Třeboň a od té chvíle popularizační přednášky úspěšně probíhají v jeho aule. 

PRÁVĚ PŘIPRAVUJEME PŘEDNÁŠKY

„VELKÉ ERUPCE NA SLUNCI A NA HVĚZDÁCH"

Erupce na Slunci jsou známy od roku 1859 a dnes jsou aktivně zkoumány pomocí různých pozemních i kosmických teleskopů. Mají velký význam pro pochopení sluneční aktivity a jejího vlivu na planety sluneční soustavy. Velké erupce mohou způsobit i řadu problémů naší technické civilizaci. V posledních letech ale byly objeveny ještě daleko mohutnější eruptivní procesy na jiných hvězdách, tzv. super-erupce. Ty jsou zajímavé i z hlediska jejich možného vlivu na okolní exoplanety, a proto je jim dnes věnována velká pozornost.

Prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc., je český astronom a pedagog, který se zabývá studiem Slunce. Pracuje v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově. Oblastí výzkumu Petra Heinzla je sluneční fyzika. Zabývá se především modely hvězdných atmosfér nebo erupcemi ve sluneční atmosféře.

Budeme se na Vás těšit 28. května 2025 v 17:00 v aule třeboňského gymnázia. Kapacita sálu je 135 osob, místa se nerezervují. Přednáška je bezplatná. Kontakt: Marie Pokorná, Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i. - Centrum Algatech, +420 602 590 339.

 

„JIHOČESKÁ JEZERNÍ KRAJINA 
LOVCI A SBĚRAČI NA PŘELOMU DOBY LEDOVÉ A HOLOCÉNU"

Na konci nejstudenějšího výkyvu poslední doby ledové vypadala krajina Třeboňska jako dnešní dálná Sibiř, s hluboce promrzlým povrchem plným ledových čoček různých rozměrů. Před šestnácti tisíci lety se pomalu začíná oteplovat a tající led za sebou nechává hluboké bezodtoké jámy různých rozměrů, které se okamžitě plní vodou a vzniká krajina jezer a písečných dun. S oteplením pozdního glaciálu se oblast zalesňuje a začíná lákat svojí bohatou faunou i flórou první lidi, kteří poté jezera již neopustí po celou dobu jejich existence. Na přednášce se dozvíme, jak jezera vznikla i kdy nakonec z krajiny mizí, jak vypadala příroda v jejich okolí a jak tuto unikátní krajinu dokázali využít poslední lovci a sběrači, kteří zde dokázali přežít až hluboko do doby, kdy všude jinde najdeme první zemědělce.

Doc. PhDr. Petr Šída, Ph.D., DSc., je uznávaným odborníkem v oboru archeologie. Jeho bádání se zaměřuje na problematiku loveckých společností pleistocénu a holocénu s důrazem na kombinaci přístupu humanitních a přírodních věd. V posledních letech se věnuje i historii vývoje krajiny a metodologii archeologického výzkumu. 

 

Uskutečněné přednášky 2025

Uskutečněné přednášky 2024

 

Uskutečněné přednášky 2023

 

Uskutečněné přednášky 2022

 

2021


2020


 

2019
 

 

 



 

2018


 

 

HISTORIE

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout