Centrum Algatech

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. - vědecké pracoviště Třeboň

Laboratoř buněčných cyklů řas 

LABORATOŘ BUNĚČNÝCH CYKLŮ ŘAS

Laboratoř buněčných cyklů řasŘasy jsou jednoduché organismy, které pro svůj růst vyžadují pouze sluneční světlo, oxid uhličitý ze vzduchu a vodu s rozpuštěnými živinami. Tyto podmínky jsou splněny nejen v téměř každém rybníku či jezeře, ale i v leckteré kaluži, a řasy jsou tedy všude kolem nás. Jejich všudypřítomnost vede, zvláště v posledním desetiletí, k zájmu o to jak řasy rostou a množí se. Pochopení těchto mechanismů by nám totiž mohlo pomoci zlepšit produkci řas používaných jako krmivo, potraviny nebo jako hnojivo pro zemědělství. Ale i mnohem víc. Na začátku každého kvalitního aplikovaného výzkumu stojí dlouhodobý základní výzkum.

Naše laboratoř se již více než 50 let zabývá výzkumem růstu a dělení zelených řas. Pro svou práci používáme synchronní kultury, které jsou specificky připravené tak, že se celé chovají jako jedna buňka. Díky tomu přesně víme s „čím“ pracujeme a zároveň snadno získáme velké množství definované biomasy pro různé analýzy a aplikace.

 

 

 

Schéma synchronizace řas

Pro svou práci používáme hlavně tři modelové zelené řasyChlamydomonas reinhardtiiDesmodesmus quadricauda a Parachlorella kessleri, které velmi rychle rostou a obvykle se dělí na více než dvě dceřiné buňky. Ale studujeme i zajímavé extrémofilní řasy jako je Galdieria sulphuraria, která spokojeně roste při teplotách nad 40°C a pH 2.

Během dlouhé historie naší laboratoře se náš zájem vyvíjel. V současné době používáme metody buněčné biologie, fyziologie, genetiky a molekulární biologie
abychom pochopili, ak je růst řasových buněk koordinován s jejich buněčným cyklem.

 

Desmodesmus quadricauda, Chlamydomonas reinhardtii, Parachlorella kessleri, Galdieria sulphuraria

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout