Centrum Algatech

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. - vědecké pracoviště Třeboň

ALGATECH – Centrum řasových biotechnologií vzniklo z původní Laboratoře pro výzkum řas, založené v roce 1960 v Třeboni. Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR se zaměřuje na výzkum mikroskopických řas a jejich využití v průmyslu a v medicíně. V současnosti patří Centrum ALGATECH mezi světově uznávaná pracoviště základního a aplikovaného výzkumu mikroskopických řas, sinic a fotosyntetických bakterií, včetně vývoje řasových biotechnologií. Je největším pracovištěm zabývajícím se výzkumem mikroskopických řas v České republice. Centrum ALGATECH sídlí v historické budově Opatovického mlýna z 18. století, která byla v nedávné době rekonstruována. Provozuje unikátní tenkovrstevnou kultivační jednotku pro autotrofní kultivace a biotechnologickou halu pro heterotrofní kultivace mikroskopických řas, včetně vybavení pro zpracování řasové biomasy.Centrum je známé pro svůj excelentní výzkum v oblasti fotosyntézy a buněčných cyklů řas.

Nová publikace

Vědci řeší záhadu regulace fotosyntézy u bakterií s miliardou let starým rodokmenem

Bakterie v chladném polárním potoce získávají energii ze světla. Odborníci ale zatím nedokázali odhalit, jak jejich fotosyntéza vlastně funguje. Miliardy let starou záhadu se proto s pomocí molekulárních metod snaží rozluštit čeští vědci. Objev by mohl v budoucnu pomoci při produkci cenných látek závislých na fotosyntéze. Více v tiskové zprávě zde►

Média

100+1 Zázraky medicíny píše o řasách

Časopis 100+1 Zázraky medicíny přináší rozsáhlý článek o třeboňském výzkumu mikrořas a rozhovor Dr. Pavlem Hrouzkem a Dr. Richardem Lhotským o využití mikrořas v medicíně a v potravinářství. Více zde.

Časopis Vesmír píše o řasách

Časopis Vesmír přináší ve svém aktuálním čísle článek dr. Richard Lhotského z MBÚ AV ČR - Centra ALGATECH „Příběhy řasových éček“, který se zabývá přídatnými látkami v potravinách, familiárně nazývanými ´éčka´, která pocházejí z řas. Více ZDE.

Foto: Alain Bachellier, CC BY-NC-SA 4.0

Úspěchy

Jarní exkurze pro školy jsou v plném proudu

Padesát studentů z Gymnázia Třeboň se během prohlídky Centra Algatech dozvědělo o mikrořasách, od jejich kultivace až po jejich uplatnění. Dokonce si zapamatovali název naší Laboratoře anoxygenních fototrofů a rozluštili význam slov. Byli skvělí! 

Významné akce

Země Visegrádského regionu a Chorvatsko spolupracují na nových nosičích z léčiv

Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR, Centrum Algatech v Třeboni, spoluorganizoval a hostil závěrečný workshop projektu, kterého se zúčastnili vědci z pěti zemí. Projekt "Research Network VF ─ Croatia for the Development of Novel Drug Carriers from Algae" (grant č. 22220115) je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím Visegrádských grantů z Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním fondu je prosazovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě. Tisková zpráva zde►

 

 

Korespondenční adresa

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i.
Centrum ALGATECH
Novohradská 237 – Opatovický mlýn
379 01 Třeboň, Česká republika

Sekretariát:
Telefon: +420 384 340 412
E-mail: info@alga.cz

Fakturační adresa

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i.
Vídeňská 1083
142 00 Praha, Česká republika

IČ: 61388971, DIČ: CZ61388971
datová schránka: ndpn2cp

Bankovní spojení

Komerční banka, a.s.
číslo účtu: 2246660227/0100
SWIFT: KOMBCZPPXXX
IBAN: CZ76 0100 0000 0022 4666 0227

Kde nás najdete

Zobrazit na mapě 

Napište nám

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout