Centrum Algatech

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. - vědecké pracoviště Třeboň

ALGATECH – Centrum řasových biotechnologií vzniklo z původní Laboratoře pro výzkum řas, založené v roce 1960 v Třeboni. Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR se zaměřuje na výzkum mikroskopických řas a jejich využití v průmyslu a v medicíně. V současnosti patří Centrum ALGATECH mezi světově uznávaná pracoviště základního a aplikovaného výzkumu mikroskopických řas, sinic a fotosyntetických bakterií, včetně vývoje řasových biotechnologií. Je největším pracovištěm zabývajícím se výzkumem mikroskopických řas v České republice. Centrum ALGATECH sídlí v historické budově Opatovického mlýna z 18. století, která byla v nedávné době rekonstruována. Provozuje unikátní tenkovrstevnou kultivační jednotku pro autotrofní kultivace a biotechnologickou halu pro heterotrofní kultivace mikroskopických řas, včetně vybavení pro zpracování řasové biomasy.Centrum je známé pro svůj excelentní výzkum v oblasti fotosyntézy a buněčných cyklů řas.

Nová publikace

Long awaited review published

For decades, microbiologists have been studying Crocosphaera watsonii, a type of algae abundant in tropical and subtropical ocean waters. During the day, they convert carbon dioxide into sugar, and at night convert nitrogen into protein. Using these abundant gases allows them to fertilize the ocean, contributing to its carbon and nitrogen budgets. In a new paper, Takako Masuda, Jan Mares and Ondrej Prasil from Centre Algatech of the Institute of Microbiology CAS with colleague from University of Rhode island provide a long-awaited review and appreciation of this important single-cell organism. Reed more►

Média

Mikrořasy v interiérovém designu

Natáčení filmu v Mikrobiologickém ústavu AV ČR - Centru ALGATECH v Třeboni jako součást velmi zajímavé spolupráce architektů, designérů, biologů a algologů. Projekt s názvem "Biotopia" se snaží implementovat kultivaci mikrořas do interiérového designu. Závěsná reliéfní konstrukce včetně baněk s mikrořasou Chlorellou bude představena ve Wallenrodu v Bratislavě na Slovensku.

Úspěchy

Lidé v Evropské unii mohou konzumovat nové druhy mikrořas zásluhou českých vědců

Ministerstvo zemědělství ČR po několikaměsíčním řízení se všemi členskými zeměmi EU rozhodlo, že další vybrané druhy mikrořasy Chlorella je možné konzumovat bez zdlouhavé registrace. Více v tiskové zprávě►
 

Významné akce

Poster Session ´22

Setkání, které prezentuje to nejlepší z algologické komunity z celého světa působící v Mikrobiologickém ústavu AV ČR - Centru ALGATECH v Třeboni.

 Čtěte více

Korespondenční adresa

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i.
Centrum ALGATECH
Novohradská 237 – Opatovický mlýn
379 01 Třeboň, Česká republika

Sekretariát:
Telefon: +420 384 340 412
E-mail: info@alga.cz

Fakturační adresa

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i.
Vídeňská 1083
142 00 Praha, Česká republika

IČ: 61388971, DIČ: CZ61388971
datová schránka: ndpn2cp

Bankovní spojení

Komerční banka, a.s.
číslo účtu: 2246660227/0100
SWIFT: KOMBCZPPXXX
IBAN: CZ76 0100 0000 0022 4666 0227

Kde nás najdete

Zobrazit na mapě 

Napište nám

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout