Centrum Algatech

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. - vědecké pracoviště Třeboň

ALGATECH – Centrum řasových biotechnologií vzniklo z původní Laboratoře pro výzkum řas, založené v roce 1960 v Třeboni. Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR se zaměřuje na výzkum mikroskopických řas a jejich využití v průmyslu a v medicíně. V současnosti patří Centrum ALGATECH mezi světově uznávaná pracoviště základního a aplikovaného výzkumu mikroskopických řas, sinic a fotosyntetických bakterií, včetně vývoje řasových biotechnologií.

Je největším pracovištěm zabývajícím se výzkumem mikroskopických řas v České republice. Centrum ALGATECH sídlí v historické budově Opatovického mlýna z 18. století, která byla v nedávné době rekonstruována. Centrum provozuje unikátní tenkovrstevnou kultivační jednotku pro autotrofní kultivace a biotechnologickou halu pro heterotrofní kultivace mikroskopických řas, včetně vybavení pro zpracování řasové biomasy. Součástí činnosti Centra je i vývoj nových přístrojů a metodických postupů. Centrum spolupracuje s laboratořemi téměř celého světa a přijímá stále více studentů a vědeckých pracovníků ze zahraničí. Centrum je známé pro svůj excelentní výzkum v oblasti fotosyntézy a buněčných cyklů řas. K dalším činnostem Centra patří organizování vědeckých setkání, konferencí, sympozií, seminářů a workshopů na národní i mezinárodní úrovni i popularizačních přednášek, které představují vědu veřejnosti. Provádíme smluvní výzkum, zejména v oblasti biotechnologie řas. Nabízíme využití infrastruktury pro komerční i nekomerční účely.

Cílem Centra ALGATECH je dále sloužit jako centrum excelence v základním a aplikovaném výzkumu fototrofních mikroorganismů. Naše síla je ve vysoce kvalifikovaných pracovnících, nashromážděných zkušenostech a moderním vybavení. Propagační brožura Centra ALGATECH ke stažení zde

 

             

      

 

             

 

Botryococcus braunii (foto Petr Znachor)       

     

 

Pleodorina indica (foto Petr Znachor)

 

 

             Penátní rozsivky rodu Cymbella  (foto Petr Znachor)

 

 

 

Akademie věd České republikyMikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.euOperační program
Výzkum a vývoj pro inovaceLogo OP VKInterreg Rakousko - Česká republikaBavorsko

Adresa

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i.

Centrum ALGATECH
Novohradská 237 – Opatovický mlýn
379 01  Třeboň, Česká republika

Sekretariát:

Telefon: +420 384 340 412
E-mail: info@alga.cz

Kde nás najdete

Zobrazit na mapě 

Napište nám