Centrum Algatech

Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. - vědecké pracoviště Třeboň

Hlasujte a vyberte nejlepší vědeckou fotografii!

Projekt Věda fotogenická navrhl spolek Fórum Věda žije! a jeho cílem je každoroční pořádání fotografické soutěže pro zaměstnance Akademie věd ČR a jejích pracovišť. Výstupem projektu bude reprezentativní kalendář sestavený z vybraných snímků a výstava Věda fotogenická, která bude umístěna nejen v Praze, ale také na dalších místech v České republice i ve světě.

Soutěž poslouží k propagaci Akademie věd ČR jako celku a kromě popularizační funkce orientované na veřejnost by měla podpořit identifikaci zaměstnanců se značkou AV ČR. 

Do konce července můžete v galerii hlasovat o nejpopulárnější fotografii (po přihlášení v sekci galerie). Autor(ka) vítězného snímku bude oceněn(a) na slavnostní vernisáži.

Třeboňstí „řasaři“ prezentovali svou práci na světové konferenci v Seattlu

V pořadí již osmou mezinárodní konferenci o řasové biomase, biopalivech a bioproduktech hostil ve dnech 11. – 13. června americký Seattle. Zaměřen byl především na získávání cenných látek z řas a na využití mikrořasové biotechnologie jako doplňkové technologie při čištění vody, sekvestraci CO2, zvyšování úrodnosti půdy.

V Seattlu se představilo rovněž pracoviště Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni. Dr. Cheel z Laboratoře řasové biotechnologie se zabývá vývojem a ověřováním technologie protiproudé chromatografie při izolaci luteinu z řasy Chlorelly. Lutein je velmi cenným karotenoidem a antioxidantem. Je součástí léčebných preparátů proti věkem podmíněné degradaci žluté skvrny v oku. Mikrořasy jsou největším přirozeným producentem luteinu, obsahují jej několikanásobně více, než aksamitník (afrikán), který se pro získávání luteinu využívá. Protiproudá chromatografie umožňuje rovněž přesné rozdělení jednotlivých izomerů luteinu, což může být cenné pro farmaceutické využití.  Dr. Ivanov se v Laboratoři buněčných cyklů zabývá nadměrnou produkcí škrobu u řasových buněk, kterým není umožněno se dělit. Ty jsou pak nuceny ukládat světelnou energii do energetických zásob ve formě škrobu. Nemožnost se dělit je indukována vystavením buněk teplotnímu stresu. Jde o jeden ze způsobů, jak zvýšit produkci cenných látek ovlivněním fyziologických dějů. (Dr. Richard Lhotský, MBÚ Algatech Třeboň). 

Celý článek zde►

 

 

 

Veletrh vědy Akademie věd ČR 2018

Mikrobiologický ústav AV ČR - Centrum ALGATECH Třeboň se ve dnech 7. - 9. června účastnilo Veletrhu vědy Akademi věd ČR v PVA EXPO v pražských Letňanech. Účast návštěvníků byla bezesporu vyšší, než v loňském roce. Naše expozice, kterou reprezentovali vědečtí kolegové z Laboratoře buněčných cyklů řas ( Mária Čížková, Vít Náhlík a Milada Vítová), o výzkumné činnosti v oblasti mikroskopických řas a jejich pěstování, budila velký zájem napříč všemi věkovými kategoriemi. Podívejte se na první den veletrhu na videu Akademie věd►

Fotografie ke shlédnutí zde►

 

Zveme Vás na mimořádný seminář

Prof. Alexander Ruban z Queen Mary University v Londýně bude přednášet na téma ‘NPQ and the role of the minor LHC components’. Tento mimořádný seminář se bude konat v pátek 15. 6. 2018 od 09:00 ve velké zasedací místnosti Mikrobiologického ústavu AV ČR – Centra ALGATECH v Třeboni. Přednáška bude přenášena prostřednictvím videokonference do MBÚ v Praze 4, Vídeňská 1083 – kinosál FGÚ. Každý je vítán.

Mladí vědci z celé Evropy se v Třeboni sešli na kurzu „Průmyslové produkce mikrořas“

V Centru řasových biotechnologií Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni probíhá v těchto dnech evropský kurz pro začínající vědce s názvem Průmyslová produkce mikrořas – od teorie k praxi, od masové kultivace k produktu. 

Tisková zpráva zde►

 

Foto a text: Richard Lhotský

 

Seminář Netzwerk Algen D*A*CH 2018 – Kultivační podmínky a kontaminace

24. dubna 2018. Tisková zpráva zde►

 

 

Foto: Seminář Netzwerk Algen v rakouském Tullnu

 

Jak se dělí buňky

RNDr. Kateřina Bišová, Ph.D. (Mikrobiologický ústav)

 

V další publikaci z třeboňského pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR, v. v. i., Centra Algatech vysvětluje Kateřina Bišová z Laboratoře buněčných cyklů řas, co se děje při dělení buněk, jaké procesy ho ovlivňují, co je buněčná smrt ale i proč je důležitá pro hojení ran rostlin i živočichů. Samostatnou kapitolou je pohled na dělení buněk při rakovině. A protože se Centrum Algatech zabývá mikroskopickými řasami, patří jedna část publikace i mikroskopickým řasám jako modelovému organismu pro studium dělení buněk. Vydalo nakladatelství Academia v edici "Věda kolem nás". Publikace ke stažení zde (.pdf)►

 

 

 

 

 

 

 

Centrum ALGATECH – MBÚ AV ČR představí své evropské projekty v Českých Budějovicích

První ročník setkání zástupců regionálního výzkumu, vývoje, inovací i komerční sféry – Jihočeský den vědy - se uskuteční ve středu 18. dubna na českobudějovickém výstavišti, které je jinak široce známé díky veletrhu Země živitelka. Jihočeský region je známý poměrně nízkým zastoupením průmyslu a naopak silným zaměřením na zemědělství, potravinářství, lesnictví, výzkum v přírodních vědách, biotechnologie. Českobudějovické Biologické centrum AV ČR soustřeďuje pět přírodovědných výzkumných ústavů Akademie věd, v nedaleké Třeboni sídlí detašovaná pracoviště dalších dvou ústavů. Třeboňské centrum ALGATECH je pobočkou Mikrobiologického ústavu AV ČR a již téměř 60 let se zabývá výzkumem mikrořas a jejich možným využitím v potravinářství, krmivářství, medicíně, energetice, zemědělství. Letos oslavilo i 40 let od projektu Chlorella, jehož součástí byly i experimenty s řasami, které provedl Vladimír Remek ve vesmíru v roce 1978 a které byly navržené a připravené v Třeboni. Centrum ALGATECH – MBÚ představí během Jihočeského dne vědy svůj aplikovaný výzkum a zúčastní se i odborného programu přednáškou „Evropské projekty v řasových biotechnologiích“.

Stánek Centra ALGATECH hledejte v pavilonu T1 českobudějovického výstaviště. Text: Richard Lhotský, Foto: třeboňské kultivační jednotky ve španělské Almerii

Hledáme motivované pracovníky na pozici Postdok.

Více ZDE►

 

 

 

Mikrořasy ve vesmíru

V pátek 2. března 2018 jsme si připomněli 40 let od startu prvního českého kosmonauta Vladimíra Remka. Víte, že při svém pobytu ve vesmíru testoval i řasy? Poslechněte si, co o zajímavém experimentu říká prof. Ondřej Prášil z Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR (18:14 min.). Více ZDE►

 

 

 

 

 

 

Odhalování tajů fotosyntézy

Fotosyntéza je sice jedním z nejzákladnějších procesů na Zemi, přesto stále není do všech detailů známá. Mnoho z jejích tajů však už odhalil a stále odkrývá Josef Komenda z Mikrobiologického ústavu AV ČR se svým týmem.

Profesor Josef Komenda a jeho kolegové konkrétně objasnili molekulární principy, na nichž se zakládá funkčnost fotosyntetického aparátu v buňkách rostlin, řas a sinic. Jeho klíčovou složkou je fotosystém II – složitý komplex bílkovin, pigmentů a dalších faktorů, jehož funkce je spojena s vývojem kyslíku a je tedy zcela zásadní pro udržení života na naší planetě.  Více ZDE►

 

 

První den Týdne vědy a techniky patřil potravinám budoucnosti

V pondělí 6. listopadu 2017 byl zahájen již sedmnáctý ročník vědeckého festivalu Týden vědy a techniky. V sídle Akademie věd ČR na Národní třídě se prezentovalo několik výzkumných ústavů AV formou odborných přednášek a zároveň interaktivními expozicemi, které představovaly náplň jejich vědecko - výzkumné činnosti. Mikrobiologický ústav AV ČR - Centrum ALGATECH z Třeboně představil návštěvníkům LED panel s válci naplněnými různými druhy řas a sinic, které se lišily především svým zbarvením, které upoutalo každého příchozího. V rámci expozice byly ke shlédnutí vzorky mikrořas pod mikroskopem a vzorky biologického materiálu pod binární lupou, které nadchly především děti. Výklad o mikroskopických řasách a jejich významu během dne dostaly desítky předškoláků, školáků, studentů i seniorů. Zároveň mohli zájemci ochutnat speciálně připravené čokoládové pralinky a jednohubky, jejichž náplň byla obohacena sušenou biomasou sladkovodní mikrořasy Chlorella, která se v třeboňském pracovišti MBÚ pěstuje na unikátních kultivačních jednotkách. Tento den, věnovaný programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 byl završen závěrečnou panelovou diskuzí, kde na otázky zabývající se budoucností stravování lidstva odpovídali přední odborníci z řad Akademie věd ČR. Celou diskuzi, kterou moderoval Daniel Stach z České televize, můžete shlédnout ZDE►                                          

Přednáška " Řasy - sluneční továrna v jedné buňce" ke shlédnutí ZDE►                             Přednáška " Vyřeší mikroskopické řasy výživu lidstva?" ke shlédnutí ZDE►

Týden s Chlorellou v Bertiných lázních

V restauraci Adéla Bertiných lázní v Třeboni probíhá další, již poslední "Týden s Chlorellou". Přijďte ochutnat speciality šéfkuchaře s přidanou sušenou biomasou sladkovodní řasy Chlorella, vypěstované v Mikrobiologickém ústavu AV ČR - Centru ALGATECH.

 

 

 

Včelařská výstava představuje unikátní řasové krmivo

Mikrobiologický ústav AV ČR - třeboňské pracoviště Centrum ALGATECH se v těchto dnech v rámci projektu ROZE Strategie AV21 prezentuje na výstavě Jihočeského muzea v Českých Budějovicích s názvem " Letem včelím světem". Výstava potrvá do 21. ledna 2017.

Více k výstavě čtěte ZDE►

 

 

 

 

 

Centrum ALGATECH Mikrobiologického ústavu AV ČR se umístilo v soutěži o Zelenou střechu roku 2017

V rámci Landscape festivalu Plzeň proběhla ve čtvrtek 14. září 2017 konference Zelené střechy jako součást adaptačních opatření na změnu klimatu. Po skončení konference byla vyhlášena Zelená střecha roku 2017. Akci pořádala odborná sekce Zelené střechy při svazu Zakládání a údržy zeleně. Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR - Centrum ALGATECH se zúčastnilo této soutěže a jeho zelené zahrady na střechách přízemních laboratoří se umístily na krásném druhém místě. 

Čtěte více►

 

 

 

 

Poprvé v historii pořádá Česká republika setkání odborníků na fotosyntézu GAP

GAP není konference, při níž se sedí v sále a přednáší, ale jde opravdu o pracovní setkání odborníků na fotosyntézu. Jak vyrobit ze sinic a řas nové léky nebo jak zabránit důsledkům globálního oteplování. To jsou témata celosvětového setkání odborníků na fotosyntézu GAP. Poprvé v historii se vědci z 24 zemí potkávají v České republice.

Čtěte více►

Český rozhlas►

Foto: Richard Lhotský

Poprvé v historii přijeli do České republiky na setkání GAP špičkoví odborníci z celého světa

Celkem 69 účastníků z 24 zemí celého světa se na sklonku prázdnin sešlo v Centru řasových biotechnologií ALGATECH Mikrobiologického ústavu AV ČR v jihočeské Třeboni, aby se na společném pracovním setkání zabývali primární produkcí ve vodním prostředí, tj. procesu fotosyntézy u řas a sinic.

Čtěte více►

Čtěte více►

Foto: Richard Lhotský        

          

Prémie Otto Wichterleho 2017

Prestižní ocenění Akademie věd ČR z rukou předsedkyně AV ČR profesorky Evy Zažímalové převzalo třiadvacet mladých badatelů. Za MBÚ tuto cenu získal Mgr. Zdeněk Kameník, Ph.D. Za mimořádný vědecký přínos održel od AV ČR prestižní ocenění, Akademickou prémii - Praemium Academiae, doc. RNDr. Petr Baldrian, PhD.. Gratulujeme!

Čtětě více►

Foto: Pavlína Jáchimová

 

Průlom v genetickém inženýrství mikrořas

Čtěte více►

Nannochloropsis gaditana strain CCMP527. Kredit: Provasoli-Guillard National Center for Marine Algae & Microbiota.

 

 

Nové chovné zařízení ÚBO

Prof. Eva Zažímalová slavnostně otevřela nové chovné zařízení Ůstavu biologie obratlovců AV ČR ve Studenci.

Čtěte více►

Foto: ÚBO AV ČR

 

Česká účast na EXPU schválena

Výstavbou vlastního pavilonu a technologií na výrobu vody ze vzduchu se bude Česká republika prezentovat na světové výstavě v Dubaji v roce 2020.

Čtěte více►

 Zdroj: euro.cz, čtk

 

Podepsáno memorandum o spolupráci

V pátek 23. června 2017 podepsala Akademie věd ČR a Izraelská akademie věd a umění memorandum o úzké spolupráci obou institucí.

 

Tisková zpráva AV ČR►

 

 

 

Předsedkyně Akademie věd zahájila návštěvy pracovišť

 

Tisková zpráva AV ČR►

Týden s Chlorellou v Třeboni

 

Slatinné lázně Třeboň ve spolupráci s Centrem ALGATECH, třeboňským pracovištěm Mikrobiologického ústavu AV ČR, zahájí 27. května akci Týden s Chlorellou. Tato akce je součástí projektu Potraviny pro budoucnost v rámci Strategie AV21, jejímž cílem je přiblížit práci výzkumných ústavů Akademie věd ČR veřejnosti. V restauraci Adéla v Bertiných lázních budou moci hosté ochutnat několik druhů speciálně připravených pokrmů, obsahujících sladkovodní mikrořasu Chlorellu.Zájemce čekají i dvě poutavé přednášky na téma zdravé výživy a používání řas ve výživě člověka. Akce skončí 3. června 2017. Čtěte více► Restaurace Adéla►

Tvarohová pomazánka s česnekem a Chlorellou.

Právě vyšlo: "Aktivní látky mikrořas ve výživě", autoři - Jiří Kopecký, Richard Lhotský, Jindřiška Paichlová.

Po první publikaci Mikrořasy - solární továrna v jedné buňce přicházejí pracovníci Mikrobiologického ústavu AV ČR, v. v. i., Centra ALGATECH v Třeboni s další prací, která se zabývá mikroskopickými řasami a sinicemi. Mikroskopické řasy a sinice nacházejí stále větší uplatnění ve výživě, ale i v krmivářství. Tento titul přináší ucelený přehled účinných látkek mikrořas i popis působení řasové biomasy jako celku.

Autoři se věnují jednotlivým skupinám aktivních látek: proteinům, aminokyselinám, lipidům, vitamínům, sacharidům, jejich charakteristice i fyziologickým účinkům v organismu.

Druhá část publikace rozebírá využití řasové biomasy ve výživě člověka i jako doplňku krmných směsí pro hospodářská a domácí zvířata.

 

 Publikace je ke stažení zde

(Ilustrační fotografie. By Aussie Oc (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)

Australské jezero náhle zrůžovělo

 

Obvykle tmavě zelené jezero v melbournském Westgate Park změnilo svou barvu na sytě růžovou. Tento jev způsobily nezvykle vysoké teploty, které letos v jihovýchodní Austrálii panují.

Extrémně vysoký obsah soli ve vodě je důvodem jevu, při kterém řasy rostoucí v jezeře vytváří během fotosyntézy červený pigment.

K danému tématu hovořil v sobotním Studiu 6 ČT24 prof. RNDr. Ondřej Prášil, Ph.D., vedoucí Centra ALGATECH - Mikrobiologického ústavu AV ČR.  Více zde►

 

 

 

 

Centrum ALGATECH tváří tématu výzkum a vývoj reklamní kampaně MŠMT k propagaci OP VVV       

 

Počínaje prvním březnem tohoto roku bylo spuštěno vysílání reklamního spotu na téma výzkum a vývoj kampaně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k propagaci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Centrum ALAGATECH - třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR bylo v loňském roce vybráno z deseti výzkumných ústavů, aby reprezentovalo oblast finanční podpory pro vědu a výzkum.Spot bude vysílán na třech nejsledovanějších televizních stanicích do konce roku 2018.

Shlédnout►     Tisková zpráva MŠMT►

 

Včely a řasy

Mohou řasy zvýšit odolnost včel proti parazitům, bakteriím a virům a zároveň růst nežádoucích patogenních bakterií účinně zastavit? Čtěte více►

Zveme Vás na seminář

Centrum ALGATECH v Třeboni zve zájemce o problematiku získávání cenných látek z řasové a rostlinné biomasy  na seminář " Získávání cenných látek z rostlinné biomasy".  Na semináři budou účastníci seznámeni se základními i speciálními metodami získávání cenných látek. Přednášet budou přední čeští odborníci na danou problematiku. Součástí semináře je i prohlídka Centra ALGATECH. Účast na semináři je bezplatná. Přihlášky a dotazy zasílejte na adresu lhotsky@alga.cz.

Pozvánka a program►

 

Dvanáctého července 2016 navštívila Centrum ALGATECH skupina třiceti českých a zahraničních studentů v rámci projektu Energy Future Tour 2016. V průběhu vzdělávací cesty napříč sedmi kraji Evropského regionu Dunaj - Vltava účastníci navštívili významné energetické zdroje jednotlivých regionů, energeticky soběstačné budovy a výzkumné organizace, zabývající se technologiemi, které lze získat z obnovitelných zdrojů. Studenti v Centru ALGATECH, v třeboňském pracovišti Mikrobilogického ústavu AV ČR, absolvovali odborný výklad o vědecko - výzkumné činnosti Centra, zejména v oblasti řasové biotechnologie.

 

Film o průběhu projektu k vidění zde►

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největším vědeckým festivalem probíhajícím v České republice. Letošní ročník, který se nese v duchu motta "Za hranice známého", byl zahájen v úterý 11. listopadu.  Festival zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.
 
Festival oslovuje studenty středních škol, pro které jsou připraveny především přednášky a exkurze v dopoledních hodinách. Odpolední, podvečerní a doprovodné programy jsou pak určeny na širokou veřejnost. Týden vědy a techniky AV ČR koordinuje Odbor popularizace vědy a marketingu Střediska společných činností AV ČR, v. v. i. Na organizaci festivalu se podílí všechna pracoviště Akademie věd ČR.
 
Vstup na všechny akce je zdarma. 

Více informací zde►

Cena AV ČR pro úspěšné vědce z Třeboně

Cena za vynikající výsledky velkého vědeckého významu byla 3. října 2016 udělena vědeckému týmu prof. RNDr. Josefa Komendy, PhD., DSc z Laboratoře fotosyntézy Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni. 

Více zde►   ČT►

Cena AV ČR za vynikající výsledky velkého vědeckého významu dosažené při řešení vědeckých úkolů, grantových, interních programových a mezinárodních projektů financovaných AV ČR  byla v roce 2016 udělena vědeckému týmu Prof. RNDr. Josefa Komendy, PhD., DSc z Laboratoře fotosyntézy Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni. Více zde►

Prémie Otto Wichterleho byla udělena předsedou Akademie věd České republiky prof. Jiřím Drahošem v pondělí 30. května 2016 RNDr. Pavlu Hrouzkovi, Ph.D. z třeboňské Laboratoře řasových biotechnologií. Více o udílení prémie►

Ceny Mikrobiologického ústavu AV ČR, v. v. i. v kategoriích za nejlepší původní publikaci, publikaci ve spolupráci, review publikaci, disertační práci a diplomovou práci v roce 2015 byly uděleny vědeckým skupinám pod vedením Prof. RNDr. Josefa Komendy, PhD., DSc z Laboratoře fotosyntézy a Doc. Michala Koblížka, Ph.D. z Laboratoře anoxygenních fototrofů.

Mikrořasy na talíři

První úvahy o využití mikrořas pro lidskou výživu se objevily během první světové války. Jak můžeme odpovědět dnes na otázku: Co všechno nám můžou řasy nabídnout? Celý článek zde►

Bojovník s epidemiemi

( dr. Stanislav Prowazek, zdroj: https://cs.wikipedia.org)

Uplynulo 100 let od objevu původce skvrnitého tyfu. Vzpomínka na vynikajícího českého mikrobiologa, parazitologa a lékaře Stanislava Prowazka (1785 - 1915). Celý článek zde►

Budoucnost mořských ekosystémů

(prof. RNDr. Ondřej Prášil, Ph.D., Bulletin AV ČR, 6/2016) 

Vědecký poradní výbor evropských akademií (European Academies Science Advisory Council – EASAC) sdružuje akademie věd členských zemí EU, Norska a Švýcarska. Záměrem EASAC je připravovat evropským politikům nezávislá vědecká stanoviska a doporučení – každoročně vydává několik souhrnných zpráv nejen pro politiky, ale i laickou veřejnost.

Odzaložení EASAC v roce 2001 vyšlo téměř 50 veřejně dostupných dokumentů (viz www.easac.eu/home/reports-and-statements.html), které se zaměřují na aktuální problémy v oblasti životního prostředí,energetiky,lékařství a přírodních věd. Na jejich přípravě se podílejí odborníci nominovaní členskými akademiemi z jednotlivých evropských zemí, a to včetně Akademie věd ČR. Začátkem letošního roku vyšla zpráva na téma Udržitelnost mořských ekosystémů v době globální změny (Marine sustainability in an age of changing oceans and seas), na jejíž přípravě se od roku 2013 vedle expertů EASAC podíleli také odborníci z JRC (Joint Research Centre). Během přípravy se pracovní skupina několikrát setkala, přičemž závěrečné zasedání se s podporou AV ČR uskutečnilo na podzim 2014 vLannově vile; zpráva byla evropským politikům představena letos v lednu v Bruselu. Celý článek zde►

Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci

Veletrh vědy a výzkumu otevřel široké veřejnosti brány interaktivního muzea Pevnosti poznání, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého i staré barokní prachárny. Ve dnech 17. - 18. června  2016 mohly všechny věkové kategorie zájemců o vědu shlédnout desítky interaktivních stánků a expozic.Centrum ALGATECH se účastnilo s přitažlivou expozicí na téma pěstování mikroskopických řas. Více zde►      a zde►

Prémii Otto Wichterleho získal RNDr. Pavel Hrouzek, Ph.D. z třeboňské Laboratoře řasových biotechnologií

Zleva: prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., RNDr. Pavel Hrouzek, Ph.D. 

Významné ocenění AV ČR - Prémii Otto Wichterleho pro rok 2016 - udělil předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš v pondělí 30. května 2016 RNDr. Pavlu Hrouzkovi, Ph.D. z třeboňské Laboratoře řasových biotechnologií. K dalším oceněným patřilo dvacet mladých vědců, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol. Tato cena je určena špičkovým nositelům vědeckých hodností (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.), kteří v kalendářním roce podání návrhu nepřekročili věk 35 let. Prémie pro mladé vědecké pracovníky ve svém názvu nese jméno prof. Otto Wichterleho na památku vynikajícího českého chemika světového formátu, autora 150 vynálezů, nominovaného na Nobelovu cenu za vynález kontaktních čoček, jenž se po listopadu 1989 stal prezidentem Československé akademie věd.

RNDr. Pavel Hrouzek pracuje v laboratoři řasových biotechnologií třeboňského pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR od roku 2004. Jeho výzkumná činnost se soustředí na vyhledávání biologicky aktivních sekundárních matabolitů syntetizovanými sinicemi, zejména pak na studium jejich cytotoxicity a pro-apoptotické aktivity v lidských rakovinných buňkách. " Zaměřujeme se na nové přírodní látky ze sinic se specifickým účinkem na rakovinné buňky (tedy látky potenciálně využitelné ve farmacii). Rakovinné buňky jsou vlastní buňky organismu, které se ovšem vymkly kontrole a nekontrolovatelně se dělí; proto hledáme takové látky, které v rakovinných buňkách spustí řízenou buněčnou smrt neboli apoptózu " dodává dr. Hrouzek. Výsledky jeho práce podstatnou měrou obohatily znalosti o výskytu a biologických účincích sekundárních metabolitů syntetizovaných sinicemi a významně rozšířily oblast zaměření Laboratoře řasových biotechnologií.   Více o udílení prémie►

Centrum ALGATECH hostilo vzácnou návštěvu

   

 

 

 

 

 

 

Zleva: Ramiro Villapadierna, Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín, Ondřej Prášil 

V úterý 3. května 2016 navštívil výzkumné pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni Jeho Excelence velvyslanec Španělského království pan Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín.  Pana velvyslance doprovázel ředitel španělské jazykové školy Instituto Cervantes v Praze, pan Ramiro Villapadierna. Hosté si se zájmem vyslechli výklad vedoucího Centra ALGATECH, profesora Ondřeje Prášila, o výzkumné činnosti Centra a byli provedeni laboratořemi. Následovala neformální diskuze. Centrum ALGATECH každoročně hostí přibližně dvacet zahraničních studentů a postdoktorandů, kteří zde pracují v rámci různých výzkumných projektů. A více než třetina z nich pochází ze španělsky mluvících zemí. V souvislosti s tím pan velvyslanec vyzdvihl dobré vztahy, které v této oblasti mezi Českou republikou a Španělským královstvím panují. „ Těší mě, že je vaše výzkumné pracoviště otevřené španělským studentům “ dodal. V podvečerních hodinách se pan velvyslanec s jeho doprovodem vydal na slavnostní zahajovací ceremoniál letošního festivalu ANIFILM, jehož jeden z hlavních programových bloků byl zaměřen právě na španělskou animovanou tvorbu, její historii i současnost. 

 

 

 

 

 

 

Prof. RNDr. Jiří Masojídek, CSc. a kol. (Mikrobiologický ústav): Mikrořasy – solární továrna v jedné buňce

 Publikace ke stažení zde (PDF)►

 

2015

Třeboňské setkání řasových biotechnologů

</

</

<

 

 

 

 

 

 

 

 

V pondělí 30. listopadu 2015 proběhlo v Centru ALGATECH Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni první setkání řasových biotechnologů České republiky. Zastoupeno zde bylo 5 výzkumných pracovišť Akademie věd České republiky, 3 univerzitní pracoviště a 5 privátních firem, svou práci představili nejvýznamnější čeští odborníci na řasovou biotechnologii. 

Setkání vzešlo z dlouhodobé poptávky po větším provázání českých institucí a společností zabývajících se řasovou biotechnologií od selekce vhodných druhů a kmenů mikrořas (sinic a mikroskopických řas), přes metody kultivace a vývoj kultivačních zařízení až po získávání cenných látek z mikrořasové biomasy. Je potěšitelné, že i český privátní sektor má zájem o komerční zhodnocení výzkumu a vývoje ve zmíněných oblastech a nejde pouze o řasové tablety určené pro zdravou výživu.

V nejbližší době se předpokládá vytvoření pracovní skupiny řasové biotechnologie uvnitř České biotechnologické platformy CEBIO. Konkrétním výstupem přípravných aktivit i třeboňského setkání je definování oblastí využití řasový